Navigation
VLE Login Home Page

Staff

Staff List 2016/2017

 

Headteacher

Adam Booker

Assistant Head: Key Stages 3 and 4

Samantha Hepworth

Assistant Head: Post 16

Jayne Blyth

 

Class 1 (Satellite: KS3)

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Kirsty Swales (maternity)

Jackie Fox

Lydia Waites

Jane Levett

 

Miriam Gunn

 

Ellie Ashton

Class 2 (Satellite: KS4)

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

May Parkinson

Louise Corley

 

Tim Mottram

 

Rachel Horner

 

Kerry Brookes-Humphreys

Class 3

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Claire Hopkinson

Linda Durkin

 

Heidi Hodgson

Class 4

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Ellie Richards

Julie Coulter-Bell

 

Jennie Suddaby

 

Sallie Wilkinson

Class 5

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Katy Kirk

Nick Hayden

 

Sue Harvey

 

Moira Whitfield

Class 6

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Nicola Hind

Dawn Conyers

 

Elaine Clarkson

 

Karen Simpson

 

Fran Wright

  Theresa Clark

Class 7

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Andy Kemp

Lee Rider

 

June Cooper

 

Frederic Kerneis

  Helen Gibb
  Kay Robinson
  Pam Greenan

Class 8

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Andy Kemp

Avril Nicholson

Lucie Wigley HLTA

Michelle Nicholls

 

Sandra Langan

 

Denise Rymer

  Helen Kedge

Class 9

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Zsuzsi Gotts

Melissa Ashton

 

Zoe Chandler

 

Jayadene Anthony

  Joanne Howard
  Karen Brogan
  Tracey Reeves

Class 10

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Rowena Millar

Tomoko Chaplin

 

Sharon Hick

 

Nicola Headley

  Jane Azopardi
  Caroline Corner
  Theresa Clark

Class 11

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Rory Sanderson

Steve Crossfield

 

Lynn Walker

 

Nicola Woods

 

Helena Fort

  Fran Wright

Class 12

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Justine Ashton

Yvonne Cassidy

 

Jane Horsewood

 

Kelly Lindon

 

Olivia Verity

 

Pauline Wetz

Class 13

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Paula Wilkinson

Elaine Hancock

 

Janet McPherson

 

Jen Hewitt

  Nick Metcalfe

Class 14

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Chris Bond

Mink Tuckey

 

Mellissa Caple

 

Shiralee Unwin

 

Cathy Patrick

  Pauline Wetz

Class 15

 

Teachers

Teaching Assistants and Support Staff

Richard Siwiak

Anne Atkinson

 

Annette Stubbs

 

Gareth Goodall

 

Chris Morrison

 

 

Class 16

 

Teachers

Teaching Assistants and Support Staff

Fiona Timothy (Mon-Thurs)

Karen Reed

Tim Adams (Fri)

Sally De Fraine

 

Karen Smith

 

Lisa Hartley

 

Alsion Walker

Class 17

 

Teacher

Teaching Assistants and Support Staff

Emmy Lovewell-Evans (Mat)

Pam Wood

Hayley Dyson (Mon-Weds)

Lynda Wrightson

Annika Hatfield (Weds-Fri)

Caroline England

 

Sue Adams

 

Hayley Haigh (Maternity)

 

Zoe Scott

 

Rachel Horner

 

 

The Office Team

Jane Fiddeman                       Office Manager

Deborah Hirst                        Administrative Assistant

Janet Mattinson                     Administrative Assistant      

Jackie Shields                        Administrative Assistant      

Laura Campbell                      Clerical Assistant

 

Exams Officer

Judy Hurst

 

The Premises Team

Tony Cross                            Site Manager  

        

Catering Staff

Janice Stewart                       Cook

Diane Lund                            Assistant Cook

Sue Metcalfe                          Assistant Cook

 

School Nursing and Health Care Team

Karen Pearce                    Team Leader and Senior School Nurse

Louise Chamings            

Sue Nightingale

Viv Todd

Wendy Ramsden

Becky Iddon

Denise Quinn

 

Physiotherapy Team

Helen Ryan

Karen Heaton

 

Speech and Language Therapy

Suzanne Thurling

 

Other Visiting Professionals

Julia Johns, Educational Psychologist

Helen Martin, Peripatetic Teacher of the Deaf

 

 


Top